Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku
Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...
Zagadnienie wpływu promieniowania mikrofalowego, czy ogólniej elektromagnetycznego, na organizm ludzki od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowania naukowców zarówno z dziedzin nauk ścisłych jak i przyrodniczych. Pytania o szkodliwość telefonów komórkowych, bezpieczeństwo pacjentów badanych rezonansem magnetycznym, odziaływanie linii przesyłowych wysokiego napięcia i próby odpowiedzi na nie pojawiają się w licznych publikacjach z wielu dziedzin nauki. Dostępność tanich i wydajnych komputerów sprawia, że problematyka ta jest istotną dziedziną zastosowań elektrodynamiki obliczeniowej. W przeciwieństwie jednak do analizy podzespołów telekomunikacyjnych, symulowanie oddziaływania energii elektromagnetycznej i żywych tkanek stanowi poważne wyzwanie dla najpopularniejszych metod numerycznych, takich jak metoda różnic skończonych czy elementów skończonych.
W pracy opisane są doświadczenia autora w zakresie użycia metod różnic skończonych i elementów skończonych w symulacjach związanych z analizą bezpieczeństwa pacjentów z rozrusznikiem serca podczas diagnostyki MRI (rezonans magnetyczny) oraz problemy obliczeniowe związane z analizą wpływu kształtu głowy na absorbowaną energię podczas używania telefonów komórkowych. Pokazano także próby oceny przydatności różnych metod numerycznych w analizie rozpraszania fal na ośrodkach o parametrach zbliżonych do tkanek, pod kątem możliwości użycia ich w tomografii mikrofalowej.
Dodatkowo, powyższe zagadnienia zestawiono z opiniami funkcjonującymi w środowisku lekarskim i nakreślono problematykę związaną z wiarygodnością i użytecznością symulacji numerycznych w medycynie.