Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku
Projekt Centrum Zastosowań Matematyki został zakończony w 2015 roku. W latach 2012-2015 zorganizowaliśmy 5 konferencji, 6 warsztatów tematycznych oraz 3 konkursy...
Już w połowie XIX w. Henry Darcy zainteresował się ruchem wody w glebie. Sformułował on prawo rządzące strumieniem przepływu wody przez ośrodki porowate, zwane dziś prawem Darcy’ego [1]. Edgar Buckingham w 1907 roku po raz pierwszy opisał matematycznie krzywą retencji wody w glebie na podstawie badań prowadzonych dla sześciu różnych gleb [2]. W późniejszym okresie Lorenzo Richards w swojej pracy doktorskiej poszerzył prawo Darcy’ego i zastosował je do opisu przepływu wody w ośrodkach nienasyconych i wprowadził znane i często stosowane równanie Richardsa [3]. Jest to nieliniowe równanie konwekcji-dyfuzji i wiąże ze sobą wilgotność, przewodność hydrauliczną oraz krzywą pF. Szczególny przypadek równania Richardsa, przy dyfuzyjności proporcjonalnej do odpowiedniej potęgi wilgotności nazywane jest Równaniem Ośrodków Porowatych (zob. [4]).
Określenie funkcyjnej zależności między tymi składowymi stanowi klucz do zrozumienia procesów przepływu wody oraz zaproponowania dobrego modelu matematycznego. Przez następne lata wielu badaczy proponowało różne postaci zależności między wilgotnością a przewodnością oraz ciśnieniem ssącym. Wśród nich na pewno nie można zapomnieć o M.Th. van Genuchtenie. Wprowadził on jeden z najdokładniejszych modeli matematycznych krzywej pF [5], który na przestrzeni lat wielokrotnie ulepszył. Model van Genuchtena został wyprowadzony na podstawie badań Mualema, który podał zależność między wilgotnością a przewodnością hydrauliczną gleby [6]. Należy również wspomnieć o innym, dobrze znanym modelu krzywej retencji, zaproponowanym przez Brooksa i Coreya [7]. Przegląd innych modeli parametrów przepływu wody w strefie aeracji można znaleźć w [8].
W ramach niniejszego referatu zamierzamy przedstawić inny model zarówno wilgotności jak i krzywej retencji. Dokładniej, w przypadku charakterystyki ciśnienia ssącego chcemy dokładnie opisać asymptotę przy wilgotności zmierzającej prawostronnie do wilgotności rezydualnej. Żaden z dotychczas obowiązujących modeli nie zapewnia takiego opisu. Ponadto, model jest kierowany podstawowymi prawami fizyki, czego brakuje w większości wcześniej proponowanych w literaturze modeli.